A jobb tűt szúrjuk elölről hátrafelé a bal tűn lévő szembe, majd a rövidáru szálat húzzuk át, s vegyük át a szemet a jobb tűre. A fordított szemeket a munka visszáján az első sorban egyszerűen csak leemeljük, vagyis elölről hátrafelé beleszúrjuk a jobb tűt a szembe, s a szemet átemeljük. A rövidáru szálat a tű előtt vezetjük tovább. A következő három sorban egy sima, egy fordítottat kötünk. A harmadik sor után lecseréljük a tűt, majd a passzét a kívánt magasságig kötjük. Az olasz passzéval lehet legszebben elkezdeni és befejezni egy munkát. A passzé gépi kötés hatását kelti, és különösen rugalmas.
A mutatóujjban tartott rövidáru szál a hüvelykujjból vezető rövidáru szál alatt van. A tűt vezessük a mutatóujj felett, majd a rövidáru szálat a hüvelyk- és a mutatóujj között húzzuk felfelé. A hüvelykujj rövidáru szálát-hurkot készítve húzzuk hátrafelé, a mutatóujjból jövő rövidáru szálon át. Kész is a fordított szem! A hármas ponttól ismételjük a munkát, míg a kívánt szemszámot elérjük. A sima és fordított szemeket rövid gyakorlás után már könnyen felismerjük. Nem tudunk egymás után két sima vagy két fordított szemet felszedni a tűre. Ha még bizonytalanok vagyunk a sima és a fordított szemek megkülönböztetésében, jegyezzük meg, hogy a szélszem utáni első szemet simán vagy fordítottan kötöttük-e le. Az első sorban a munka visszáján sima szemeket simán kössük le.
Vessük át a rövidáru szálat az egyik kötőtűn, a hátsó rövidáru szálat hagyjuk kb. háromszor olyan hosszúra, mintakötés szélessége. Keresztezzük a rövidáru szálat a tű alatt úgy, hogy a hátsó rövidáru szálat húzzuk előre, az elöl lévő rövidáru szál elé. A keresztezés alatti rövidáru szálat tekerjük a hüvelykujjunk köré, a felsőt pedig a mutatóujjunkra. A hurkot helyezzük a tűvel a bal kezünk mutató- és hüvelykujja közé, az alsó rövidáru szálat pedig a hüvelyk és a mutatóujj között átvezetve tekerjük előrefelé a hüvelykujjra. A rövidáru szálat szorítsuk le a középső ujjunkkal. A felső rövidáru szálat tekerjük a két ujj között a mutatóujjunkra, majd a hüvelyk- és mutatóujj között hozzuk előre, a tenyér irányába. A rövidáru szálat szintén szorítsuk le a középső ujjal.
A hurkokat jobb kezünk hüvelyk és mutatóujjával tartsuk a kötőtűn.
Ha először az alsó, hüvelykujjban vezetett rövidáru szállal készítjük el a hurkot, a szélszem mellett mindig sima szemet kapunk. Ha fordított sorrendben haladunk, és először a mutatóujjra tekerjük a rövidáru szálat,a szélszem utáni első szem fordított lesz. A tűt vigyük a hüvelykujjunkból induló rövidáru szál alatt hátra, majd a rövidáru szálat húzzuk fel a hüvelyk- és a mutatóujj között. A tűt vezessük el a mutatóujjban tartott rövidáru szál felett, majd egy hurkot képezve húzzuk előre a másik rövidáru szál alatt. A szélszem melletti első szem sima szem lesz. A mutatóujjban tartott rövidáru szála hüvelykujjból vezető rövidáru szál alatt van. A tűt vezessük a mutatóujj felett, majd a rövidáru szálat a hüvelyk- és a mutatóujj között húzzuk felfelé. A hüvelykujj rövidáru szálát-hurkot készítve húzzuk hátrafelé. Kész is a fordított szem!
Ismételjük a mintát a addig, míg a kívánt szélességet el nem érjük. A sima és fordított szemeket rövid gyakorlás után már könnyen felismerjük, különben sem tudunk egymás után két sima vagy két fordított szemet felszedni a tűre. Ha még bizonytalanok vagyunk a sima és a fordított szemek megkülönböztetésében, jegyezzük meg, hogy a szélszem utáni első szemet simán vagy fordítottan kötöttük-e le.
Az első sorban a munka visszáján a sima szemeket simán kössük le.
A jobb tűt szúrjuk elölről hátrafelé a bal tűn lévő szembe, majd a rövidáru szálat húzzuk át, s vegyük át a szemet a jobb tűre. A fordított szemeket az első sorban leemeljük, vagyis elölről hátrafelé beleszúrjuk a jobb tűt a szembe, s a szemet átemeljük. A következő három sorban egy sima egy fordítottat kötünk. A negyedik sortól kezdve két sima, két fordítottat kötünk. Az első sima szemet simán kötjük le, a következő fordítottat átemeljük, a rövidáru szál a szem előtt marad, majd a következő simát elölről. A rövidáru szálat ugyanúgy vezetjük át a jobb tűre, mint a sima kötésnél, a lekötött sima szemet azonban a bal tűn hagyjuk. A következő fordított szemet az előzőekben lekötött sima szem előtt kötjük le fordítottan, majd mindkét szemet átvesszük a jobb tűre. A következő szemet fordítottan kötjük le. Így alakul ki a sorban a két sima, két fordított minta. Cseréljük le a kötőtűt fél számmal vastagabbra, majd kössük a passzét a kívánt szélességre.
Körkötéssel készülő darabok, például zoknik, kesztyűk, sálak készítéséhez öt egyforma vastagságú és egyenlő hosszúságú kötőtűre van szükség. Szedjük fel az egyik tűre a szükséges szemszám negyedét, például, ha 44 szemmel akarunk dolgozni, akkor pontosan 11 szemet. Az első tű közvetlen folytatása¬ként a másodikra szintén szedjünk fel 11 szemet. A két tű között a rövidáru szál lehetőleg ugyanolyan hosszú legyen, mint egy-egy tűn a szemek között. Szedjük fel a szükséges szemeket egyenletesen elosztva a négy tűre. Rakjuk a tűket kör alakba úgy, hogy valamennyi tűn a sima szemek legyenek a munka színén. A felszedett utolsó szemhez kapcsolódva az első tűn lévő szemeket az ötödik tű segítségével lekötjük. Így ismét lesz egy szabad tűnk, amivel a szemeket leköthetjük.
Ezzel a módszerrel olasz passzét is köthetünk: valamennyi szemet felszedjük egy fél milliméterrel vékonyabb tűre, az első sor lekötésével elosztjuk a szemeket négy tűre. A sima szemeket simán kötjük le, a fordítottakat leemeljük így,hogy a rövidáru szálat a szemek előtt visszük tovább. A végén alakítjuk ki az összefüggő kört. Az első kör készítésénél a sima szemeket fordítottan emeljük le, miközben a rövidáru szálat a szem mögött vezetjük tovább. A fordított szemeket fordítottan kötjük le. Ismételjük meg a sort úgy, hogy a sima szemeket simán kötjük le. Normál vastagságú tűvel folytassuk a passzét. A kizárólag sima szemekből vagy sima szerek alapmintájából készített kötést mindig a színén fejezzük be. A szélszemet simán leemeljük, a következő szemet pedig simán lekötjük. A bal kötőtűt szúrjuk balról jobbra a szélszembe, majd az első szemet húzzuk át a másodikon. Az áthúzott szemet csúsztassuk le a tűről. A következő szemet kössük le simán, majd a jobb tűn lévő első szemet ismét húzzuk át a másodikon. Mindaddig folytassuk, míg valamennyi szemet leláncoljuk. Az utolsó szemnél hagyjunk rá kb. 15 cm-t, majd vágjuk el a fonalat, és húzzuk át a szemen.
Ez a leláncolási, befejezési mód a legelterjedtebb, tanfolyamokon is ezt tanítják. Szélek kialakítására különösen alkalmas. Hajtókák és nyakkivágás esetében az ún. olasz leláncolás ajánlott.
Csak fordított vagy nagyrészt fordított kötéssel készített mintákat fordított szemekkel láncolunk le. Lustakötést a visszáján láncolunk le sima szemekkel.
Ez a fajta leláncolási mód nem annyira rugalmas, így például zsebszélek, gomblyukak stb. kialakításánál használjuk, hiszen ebben az esetben nem kell tágulniuk.
A bal tűn található két első szemet kössük le egyben. Ugyanúgy, mint a sima kötésnél, szúrjunk jobbról balra mindkét szem hátsó részéhe, majd a két szemen húzzuk át a rövidáru szálat.
Miután a rövidáru szálat mindkét szemen áthúztuk, helyezzük vissza a jobb tűn kialakuló szemet ismét a bal kötőtűre. A jobb tűvel ismét húzzuk át a rövidáru szálat simán a következő két szemen. Addig folytassuk a munkát, míg valamennyi szemet le nem láncoljuk. A végén vágjuk le a fonalat kb. 1 S cm távolságban, majd hurkoljuk át a rövidáru szálat.
A gyapjút birkanyírással nyerik az egészséges állatoktól. A gyapjú finomságát többek között a birka fajtája határozza meg. Az egyik legjobb minőségű gyapjú a hat hónapos birkák első nyírásából nyerhető. Nyírás után a gyapjút négy minőségi kategóriába sorolják. Kíméletes tisztítási folyamat során távolítják el a szennyeződéseket és a zsírt (lanolint). A rövidáru szálakat ezután speciális szövési technológiával finom, volumenizélt gyapjúvá sodorják. A kézi szövött gyapjú nagyon ritka. A gyapjú kb. saját tömegének egyharmadát képes folyadék formájában magába szívni anélkül, hogy vizes tapintásúvá válna. Hőszigetelő képessége is jó, ez különösen a téli ruházkodás esetében előnyös.
A varrótűvel húzzuk át a rövidáru szálat az első fordított szemen jobbról balra. Húzzuk meg a rövidáru szálat, és ejtsük le a szemet a tűről. Szélek és nyakkivágás befejezésére kiváló az ún. olasz leláncolási mód. Ne riadjunk vissza a szokatlanmódszertől, az eredmény mindenképpen megéri. A leláncolás előtti utolsó két sorban fél számmal, vékonyabb kötőtűvel dolgozzunk, mint a kötés többi részén.
Szúrjuk át a tűt az előzőleg leláncolt sima szemen keresztül jobbról balra. A kötőtűn lévő következő szemen (mindig sima szemnek kell lennie) keresztülhúzzuk át a fonalat a varrótű segítségével.
Figyeljünk arra, hogy a rövidáru szálat mindig a szem közepén húzzuk át, és ne akasszuk be a már lekötött szemek rövidáru szálába. A vezető szálból készített hurkot hízzuk át a másik rövidáru szálon, majd a hüvelykujjunkat húzzuk, ki a rövidáru szálból a szemet a tűk alatt húzzuk meg, így rögzítsük a két rövidáru szálat.
Ismét helyezzük a két kötőtűt a hüvelyk- és a mutatóujjunk közé: a rövidáru szál (a tű irányából) keresztezi a másik, hüvelykujj köré tekert rövidáru szálat. A kötőtű hegyével szúrjunk a hüvelykujj felőli rövidáru szál alá, majd a vezető szálat (mutatóujj felőli rövidáru szál) hízzuk át a hurkon. Ismét húzzuk ki a hurokból a hüvelykujjunkat, majd ezt a szemet is rögzítsük a két tűn. Hasonlóképpen folytassuk a szemek felszedését mindaddig, míg a kívánt szélességet el nem érjük. El is készültünk a kezdősorral! A kezdősor felszedéséhez mindig két tűt használjunk, így lesznek a szemek kellően rugalmasak. Végül az egyik tűt óvatosan húzzuk ki a szemek láncolatából. A kereszthurok készítésénél ügyeljünk arra, hogy a csomókat minden szem alatt alaposan húzzuk meg, így szép, egyenletes szélt kapunk.
Mérjük rá a rövidáru szálra a kívánt szélesség háromszorosát. Ezen a ponton készítsünk egy hurkot, az alsó rövidáru szálat szedjük fel egy kötőtűvel, majd húzzuk felfelé (a). Mindkét rövidáru szálat húzzuk feszesre a kötőtű alatt, s már kész is a kezdőszem a hüvelyk- és a mutatóujjunk közé. A kezdőszembe öltsünk a másik kötőtűvel. A mutatóujjon átvetett rövidáru szálat a tűvel húzzuk át a kezdőszemen. Készítsünk laza hurkot, melyet fűzzünk a bal kezünkben lévő tűre, majd öltsünk a szembe.
Minden egyes hurok kialakítása után húzzuk feszesre a rövidáru szálakat a tű alatt. Munka közben a hüvelyk-, illetve mutatóujjunkkal folyamatosan tartsuk szorosan az utolsó csomót. Ezzel a módszerrel szedjük fel az összes szemet. A tűt a kezdőszemmel fogjuk a bal kezünkbe, a fonal rövidebb végét a csomó alatt szorítsuk a hüvelyk-, illetve a középső ujjunk közé. A fonal hosszabbik végét vessük át a mutatóujjon, majd ezt is szorítsuk. Az ábrán látható a kész kezdősor. Alkalmas passzé nélküli pulóverek elkezdésére és a széleken történő szaporításra. A kezdősor lesz a munka színe, az első lekötött sor pedig a visszája.
A leláncolás megkezdése előtt kössünk két sort olasz módon a munka kezdésénél ismertetett mintával, vagy is sima szemekre sima szem kerüljön. Maga a leláncolás sokkal inkább nevezhető elvarrásnak. Tompa hímzőtűre van szükség a művelethez. Először vágjunk le egy kb. háromszor akkora hosszúságú fonalat, mint a leláncolás hossza. Fűzzük be a fonalat a tűbe, és jobbról balra haladva kezdjük a műveletet. Ha a szélszem melletti első szem sima szem, húzzuk át a varrótűt mindkét szemen jobbról balra haladva. Húzzuk a rövidáru szálat feszesre, de ügyeljünk arra, hogy ne ráncoljuk össze az anyagot. (Ha a szélszem melletti első szem fordított, csak a szélszemen húzzuk át a tűt.) A kötőtűn lévő első fordított szemet pedig balról jobbra emeljük le a varrótű segítségével. Az utolsó két sor fordított szemeit fordítottan emeljük le, a rövidáru szálat a leemelt szem előtt vezetjük el.
A bal tűn lévő következő fordított szemet fordítottan lekötjük, majd mindkét szemet leejtjük a tűről. Addig folytassuk, míg valamennyi szemet egy sima, egy fordított mintával lekötjük. A kötőtűt cseréljük le egy fél számmal vékonyabb tűre, s ezzel kössük a következő két sort. Sima szemre simát kössünk. A rövidáru szálat a sima szemen keresztül húzzuk át a jobb tűre, míg a szem a bal tűn marad. Ebben a két sorban a fordított szemeket fordítottan emeljük le, a rövidáru szálat mindig a leemelt szem előtt vezetjük tovább. A két sor befejezése után vágjunk le egy, a kötés szélességénél háromszor hosszabb fonalat.
A fordított szem melletti sima szembe öltsünk a kötőtűvel, és simán kössük le.
Nőzzük be a rövidáru szálat egy tompa hímzőtűbe. Húzzuk át a rövidáru szálat jobbról balra a szélszemen, majd ejtsük le a szemet a kötőtűről. A következő, sima szemen keresztül szintén húzzuk át a varrórövidáru szálat, majd szintén ejtsük le a szemet. Hízzuk feszesre a rövidáru szálat. (Az olasz leláncolásnál mindig fordított szemmel kezdjünk. Balról jobbra húzzuk át a rövidáru szálat a varrótűvel a fordított szemen.) Az előző, már leláncolt sima szemen húzzuk át jobbról balra a rövidáru szálat. Közben a varrótűt csúsztassuk a kötőtűn lévő következő sima szembe. Ügyeljünk arra, hogy a varrótűt ne akasszuk a rövidáru szálba, hanem mindig a hurkon keresztül húzzuk át.
Öltsük a rövidáru szálat a kötőtűn lévő első fordított szembe jobbról balra. Húzzuk át a rövidáru szálat, majd a sima és a fordított szemet egyszerre ejtsük le a tűről. Húzzuk feszesre a rövidáru szálat, a szegély legyen egyenletes. Valamennyi szemet láncoljuk le a fenti három lépésben, majd varrjuk el a rövidáru szálat. Ha a szegélyt két sima, két fordított mintával kötöttük, célszerű ezzel a módszerrel végezni a leláncolást. Mindössze az utolsó három sort kell megfelelően előkészíteni.
A jobb kötőtű segítségével húzzuk át a rövidáru szálat hátulról előre a szemen. Áthúzás közben engedjük le a szemet a bal tűről. A lekötött szem a művelet végén, a jobb tűn található. Sima kötés: színén sima, visszáján fordított. Kössük le a szélszemet. Öltsünk a jobb tűvel a szélszem melletti első szembe balról jobbra. A tű hegyét vezessük a rövidáru szál mögött jobbról halra. Lustakötés: színén és visszáján is csak sima szemeket kötünk.
Kössük le a szélszemet. Helyezzük a rövidáru szálat a tű elé, majd a jobb tűvel jobbról balra szúrjunk a bal tűn található első szembe. A jobb tű hegyét vigyük a rövidáru szál balról jobbra, majd a rövidáru szál mögé.
Fordított kötés: színén fordított, visszáján sima szemeket kötünk.
A rövidáru szálat tekerjük a jobb tű köré, majd húzzuk át a hurkot hátrafelé. Közben ejtsük le a már lekötött szemet a bal tűről. A művelet végén a szem a jobb tűn van.
Fogyasztásnál, szaporításnál és bizonyos minták esetében a sima és a fordított szemeket keresztezve kötjük le. A lekötött szemek így csavarva kerülnek a jobb tűre. Csavart sima szem esetében szúrjuk a tűt a szem tű mögötti rövidáru szálába jobbról balra, majd a rövidáru szálat ugyanúgy húzzuk át, mint a sima kötésnél. Húzzuk át a szemet a jobb tűre.
Csavart fordított szemnél vezessük a rövidáru szálat a bal tű elé. A jobb tűvel szúrjunk a szembe a tű mögött, balról jobbra. A rövidáru szálat tekerjük a tűre, mint fordított kötésnél, majd húzzuk át a rövidáru szálat hátrafelé. Emeljük át a szemet a jobb tűre.
Szedjük fel a szemeket tetszés szerint kereszthurokkal, olasz passzéval, láncolással vagy horgolótűvel. A munka visszáján kössük le a sort 1 sima, 1 fordított mintával. A további sorokban simára simát, fordítottra fordítottat kötünk. Ez a passzé összeugrik, a fordított szemek szinte nem is látszanak. Két sima, két fordított. Szedjük fel a munkához szükséges szemeket tetszőleges módon. A munka visszáján az első sorban kössünk 2 sima, 2 fordítottat. A továbbiakban simára simát, fordítottra fordítottat kötünk. Ha a passzét vékony fonalból készítjük, meglehetősen összeugrik, vastagabb fonalak esetében a fordított szemek is jól látszanak.
Szedjük fel a szemeket kereszthurokkal vagy láncolással. A szemeket a munka színén és visszáján is simán kötjük le. Ez a passzé nem rugalmas, ugyanolyan széles marad, mint a kötés további része. Ha nincs szükségünk rugalmas passzéra, a lustakötés nagyon mutatós. Lehetőleg egyszerű mintát válasszunk hozzá.